лекция на доц. Стоян Стоянов
за пребиваването му на Антарктида като участник в програмата за построяване на неутринна обсерватория на Южния полюс.
Семинар - 45 години катедра "Физика на твърдото тяло"
7 октомври 2017
Гьолечица

Като старши научен сътрудник към Департамента по Физика и Астрономия на Университета на Делауер (САЩ), Стоян Стоянов участва в подготвителните работи и построяването на „Ice Cube“ - неутринна обсерватория, разположена на Южния полюс, континента Антарктида. В този проект, финансиран от Националната Фондация за Наука на САЩ (NSF – USA), участват 21 университета и научни лаборатории от САЩ и двадесет такива от други страни.
    Общата стойност на проекта е 850 милиона долара. „Ice Cube“ e съставен от 5300 дигитални оптични сензори (DOM), разпределени по дължината на 86 вертикални наниза, разположени в обем от 1 кубичен километър дълбоко в леда на Южния полюс. През ноември и декември на 2007 година доц. Стоян Стоянов работи по разполагането и тестването на тези модули на Южния полюс.